Kvartalsrapport januari – mars 2024

maj 15, 2024 | |
Bästa kvartalet för enzymaffären inom analytics och stärkt kassa

Januari-mars 2024

· Nettoomsättningen uppgick till 40 057 (71 276) tkr med en minskning på -44%. Justerat för valutaeffekter är minskningen -44%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter är 0,4% och justerat även för valutaeffekter 0,5%. 
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 18 568 (45 089) tkr. Justerat för licensintäkter och relaterade kostnader är EBITDA 8 440 (6 223) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 15 833 (43 399) tkr. Justerat för licensintäkter och relaterade kostnader är EBIT 5 705 (4 533) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 12 742 (43 564) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,19 (0,67) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 14 350 (44 343) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18 090 (46 355) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 136 793 (115 397) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

Vi inleder 2024 med ett starkt rörelseresultat och mycket bra kassaflöde. Även justerat för licensintäkter förbättrade vi resultatet, både jämfört med första kvartalet 2023 och föregående kvartal. Genom kontinuerliga förbättringar och ökad kapacitet har vi trots vårt expanderande produkterbjudande upprätthållit bra marginaler vilket visar skalbarheten i vår affär. Vi har förstärkt vår redan starka kassa vilket ger oss både stabilitet och rörelsefrihet för fortsatta offensiva investeringar i tillväxt.

Försäljningen i första kvartalet utgör det enskilt bästa kvartalet hittills för vår enzymaffär inom analytics. Försäljningen ökade 8% organiskt jämfört med samma period förra året och med 12% sekventiellt mot fjärde kvartalet 2023. Försäljningsökningen ska ses i ljuset av fortsatt utmanande marknadsförhållande i Kina, men även pågågående omstruktureringar bland både mindre och större biopharma-bolag.

I antikroppsaffären minskade omsättningen med cirka 30 procent. Den underliggande försäljningen till forskningsmarknaden fortsätter växa medan diagnostikkunder minskar sina lagernivåer efter pandemin vilket påverkat försäljningen i kvartalet. Försäljningen mot diagnostikmarkanden förväntas återkomma under året i takt med kundernas lager normaliseras. Vi har initierat program för att fokusera våra resurser mot de mest lönsamma delarna inom antikroppsaffären för att förbättra resultatet samtidigt som vi anpassar verksamheten för de volatila inslagen bland diagnostikkunderna.

För enzym till potentiella terapeutiska applikationer inom genterapi och andra autoimmuna sjukdomar har vi initierat fler affärsutvecklande aktiviteter inför att vi formellt återtar rättigheterna till Xork™ under andra halvåret i år. Även vår utveckling av nya enzym inom detta applikationsområde har gjort betydande framsteg nyligen och vi har flera nya och unika produktkandidater under utveckling.

Lansering av nya produkter och enzym inom analytics är en viktig komponent i vår tillväxtstrategi. Jag är väldigt positiv när jag ser hur vår pipeline fortsatt att utvecklats de senaste månaderna, där vårt team utnyttjar de förbättrade möjligheterna i våra nya lab och produktionslokaler. Vi har redan hunnit lansera två nya produkter och jag förväntar mig att vi kommer nå våra mål för helåret redan under andra kvartalet och att lanseringstakten fortsätter vara hög under resten av året.

Vi ser positiva tecken på att tillgången till riskkapital för biotechbolag förbättrats under inledningen av 2024. Även om vi som leverantör till dessa bolag ligger något längre fram i händelsekedjan är det ett gott tecken inför framtiden. Den ökande diversifieringen av antikroppsläkemedel ger fortsatt goda tillväxtmöjligheter för Genovis. Med vår kontinuerligt växande produktportfölj och de underliggande tillväxtdrivarna för biologiska läkemedel ser jag med tillförsikt fram emot Genovis fortsatta tillväxresa.

Jag vill rikta ett varmt tack till mina kollegor på Genovis som med stort engagemang gör fantastiska insatser för att hjälpa våra kunder i deras viktiga arbete med att utveckla nya viktiga läkemedel.

Genovis årsredovisning 2023 publicerad

april 24, 2024 | |
Genovis årsredovisning 2023 finns nu tillgänglig på svenska och engelska på vår webbplats

För att läsa eller ladda ner årsredovisningen på svenska följ länken:

https://investor.genovis.com/wp-content/uploads/Genovis_AR_2023_Sv.pdf

För att läsa eller ladda ner årsredovisningen på engelska följ länken:

https://investor.genovis.com/wp-content/uploads/Genovis_AR_2023_En.pdf

KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA 2024

april 9, 2024 | |
Genovis AB håller årsstämma onsdagen den 15 maj 2024 Klockan 17:00 i Kävlinge,

Karl Johans väg 104.

16:30 – 16:50 Registrering                 17:00 Årsstämman inleds

Rätt att deltaga och anmälan

Rätt att deltaga i stämman har den som är registrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 6 maj 2024 och anmält sitt deltagande i stämman till bolaget senast den 8 maj 2024 helst före klockan kl.15:00. Anmälan görs per post till Genovis AB c/o Advokatfirman Källén AB, Stora Tomegatan 5, 223 51 Lund, eller per e-mail:arne@advkallen.se. Vid anmälan vänligen uppge namn/firma och personnummer/organisationsnummer, adress och telefonnummer. Anmälan bör även innehålla uppgift om det antal biträden (högst två) som aktieägaren eventuellt avser medföra vid stämman.

För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till stämman, låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per avstämningsdagen den 6 maj 2024. Sådan omregistrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast onsdagen den 8 maj 2024 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.

Ombud

Den som företräds genom ombud ska utfärda en skriftlig fullmakt till ombudet som är undertecknad och daterad. Sådan fullmakt bör ges in i samband med anmälan. Fullmaktens giltighetstid får anges till högst fem år från utfärdandet. Ett fullmaktsformulär hålls tillgängligt på bolagets webbplats, https://investor.genovis.com/sv/bolagsstyrning/bolagsstamma/. Den som företräder juridisk person ska visa upp kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar utvisande behörig firmatecknare.

Förslag till dagordning

  1. Stämmans öppnande.
  2. Val av ordförande vid stämman.
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd.
  4. Godkännande av dagordning.
  5. Val av justeringspersoner.
  6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
  7. Framläggande av årsredovisningen och koncernredovisningen samt revisionsberättelsen.
  8. Anförande av verkställande direktören.
  9. Beslut om:
    1. fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen,
    2. disposition beträffande bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen,
    3. ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelseledamöterna och verkställande direktören.
  10. Beslut om antal styrelseledamöter och styrelsesuppleanter.
  11. Beslut om av arvode till styrelseledamöterna.
  12. Val av styrelseledamöter och styrelsens ordförande. 
  13. Beslut om arvode till revisorer.
  14. Val av revisor.
  15. Utseende av ledamöter till valberedningen samt antagande av instruktion för valberedningen.
  16. Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission.
  17. Bemyndigande för verkställande direktören att vidta de formella justeringar i besluten som kan visa sig erforderliga i samband med registrering och verkställande därav.
  18. Stämmans avslutande.

Punkt 2 Förslag till ordförande vid stämman

Valberedningen föreslår advokat Arne Källén som ordförande vid stämman.

Punkt 10 Beslut om antal styrelseledamöter och styrelsesuppleanter

Valberedningen föreslår att styrelsen ska bestå av fem ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter.

Punkt 11 Beslut om av arvode till styrelseledamöterna

Valberedningen föreslår att arvode intill slutet av nästa ordinarie årsstämma ska utgå med 200.000 kronor för envar styrelseledamot som inte är anställd i bolaget samt 400.000 kronor till styrelsens ordförande.

Punkt 12 Val av styrelseledamöter och styrelsens ordförande

Valberedningen föreslår omval av Torben Jørgensen, Mikael Lönn, Steve Jordan, Magnus Gustafsson och Lotta Ljungqvist.

Valberedningen föreslår att Torben Jørgensen väljs till styrelsens ordförande.

Punkt 13 Beslut om arvode till revisorer

Valberedningen föreslår att arvode till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.

Punkt 14 Val av revisor

Valberedningen föreslår att till revisor omväljs det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (“PWC”). PWC har meddelat att för det fall PWC väljs, kommer PWC att utse Neda Feher till huvudansvarig revisor.

Punkt 15 Utseende av ledamöter till valberedningen samt antagande av instruktion för valberedningen.

Valberedningen föreslår att valberedningen inför årsstämman 2025 ska bestå av representanter för de fyra största aktieägarna per den 30 september 2024. Valberedningen ska utse ordförande inom sig. Det åligger styrelsens ordförande att sammankalla valberedningen. Om någon ägare avböjer att delta i valberedningen ska rätten att utse en representant övergå till närmast största aktieägare som inte är representerad i valberedningen. Om det till följd av ägarförändringar bedöms lämpligt äger valberedningen erbjuda ytterligare aktieägare plats i valberedningen, dock så att det sammanlagda antalet ledamöter inte ska överstiga fem. Om ledamot i valberedningen skulle lämna denna innan dess arbete är slutfört ska, om valberedningen bedömer det erforderligt, valberedningen uppmana samma aktieägare eller, om denna inte längre tillhör de större aktieägarna, storleksmässigt nästkommande aktieägare att utse en ersättare. Sådan ändring ska tillkännages på bolagets hemsida.

Valberedningen ska arbeta fram förslag att föreläggas årsstämman 2025 för beslut vad avser ordförande vid stämman, ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, revisor, arvode till styrelsen och revisorn samt principer för utseende av valberedning. Valberedningens mandatperiod löper till dess ny valberedning utsetts.

Valberedningen föreslår att ersättning endast ska utgå för direkta kostnader i samband med uppdraget.

Punkt 16 Styrelsens förslag till bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission

Styrelsen föreslår att stämman bemyndigar styrelsen att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om nyemission av aktier, konvertibler eller teckningsoptioner. Nyemission ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller eljest med villkor. Genom beslut med stöd av bemyndigandet ska aktiekapitalet kunna ökas med sammanlagt högst

1 625 000 kronor genom utgivande av sammanlagt högst 6 500 000 nya aktier. Vid beslut om emissioner utan företrädesrätt för aktieägarna ska teckningskursen vara marknadsmässig vid tidpunkten för emissionsbeslutet.

Skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska vara att kunna bredda ägarkretsen, anskaffa eller möjliggöra anskaffning av rörelsekapital, öka likviditeten i aktien, genomföra företagsförvärv eller anskaffa eller möjliggöra anskaffning av kapital för företagsförvärv.

För giltigt beslut under denna punkt krävs att stämmans beslut biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.

Handlingar

Årsredovisning, revisionsberättelse, bolagsordning, fullmaktsformulär samt de övriga förslagen till beslut kommer att hållas tillgängliga på bolagets kontor med adress Karl Johans väg 104, Kävlinge och på bolagets hemsida www.genovis.com senast den 24 april 2024 och sänds till aktieägare som så begär och uppger sin postadress.

Antalet aktier och röster

Vid tidpunkten för utfärdande av denna kallelse uppgick det totala antalet aktier och röster i bolaget till 65.465.714.

Upplysningar på årsstämman

Aktieägare erinras om sin rätt att vid stämman begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören enl. 7 kap 32 och 57 §§ aktiebolagslagen. Begäran om sådana upplysningar ska lämnas skriftligen till Genovis AB, Att: Legal, Box 4, 244 21 Kävlinge, alt. via e-post till: legal@genovis.com. Upplysningarna skickas till den aktieägare som har begärt dessa samt hålls tillgängliga i skriftlig form hos bolaget och på bolagets hemsida senast den 10 maj 2024.

Lund i april 2024

Genovis AB (publ)

Styrelsen

Cartesian Therapeutics säger upp licensavtal med Genovis

mars 14, 2024 | |
Genovis ingick den 21 oktober 2021 ett licensavtal med Selecta Bioscience/ Carthesian Therapeutics. Detta licensavtal har nu sagts upp av Carthesian Therapeutics och Genovis återfår nu samtliga rättigheter till det unika Xork™ enzymet.  Detta öppnar upp för nya affärsmöjligheter med andra partners inom genterapi och autoimmuna sjukdomar.

Betydande resurser har redan investerats i projektet vilka nu genom uppsägningen av avtalet tillgodogörs Genovis, bland annat andra och tredje generationens Xork enzym med tillhörande patentansökningar. Det finns i nuläget inga kända prekliniska eller kliniska data som motsäger framtida möjligheter för terapeutiska applikationer av Xork.

“Vi har nu åter fulla rättigheter till vårt egenutvecklad unika Xork enzym och kan därmed själva agera på affärsmöjligheter med andra partners inom genterapi och autoimmuna sjukdomar. Vi har pågående partnerdiskussioner där vi uppfattar ett fortsatt stort intresse för nya lösningar att hantera neutraliserande antikroppar.” säger Fredrik Olsson, VD, Genovis.

Bokslutskommuniké januari-december 2023

februari 15, 2024 | |
Vårt bästa år och fokus på fortsatt tillväxt

Oktober – december 2023    

· Nettoomsättningen uppgick till 27 306 (25 741) tkr med en tillväxt på 6%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 4%.
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3 615 (-5 915) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBITDA 3 721 tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 355 (-7 043) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBIT 760 tkr.
· Periodens resultat uppgick till -422 (-7 508) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till -0,01 (-0,11) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till -80 (-7 148) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 9 868 (-4 533) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 123 261 (72 830) tkr.

Januari – december 2023    

· Nettoomsättningen uppgick till 158 232 (102 387) tkr med en tillväxt på 55%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 47%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter är 31% och justerat även för valutaeffekter 23%. 
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 63 946 (14 909) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBITDA 64 690 tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 54 224 (8 277) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBIT 55 803 tkr.
· Periodens resultat uppgick till 61 500 (11 191) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,94 (0,17) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 65 158 (12 618) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 67 752 (-928) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 123 261 (72 830) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

När jag summerar 2023 kan jag konstatera att vi ännu en gång levererat vårt bästa resultat hittills. Vi ökade vår Försäljning med 55% och rörelseresultat mer än 6 gånger jämfört med föregående år. För helåret växte kärnaffären med 31%. Enzym inom analytics växte med 35% och antikroppsaffären 13%. Samtidigt som vi flyttat hela enzymverksamverksamheten till nya specialanpassade lokaler i Kävlinge, har vi upprätthållit vår operationella förmåga, säkerställt att vår nya produktionsanläggning fungerar och lanserat 4 nya produkter. Våra lanseringar under 2023 har rönt stort intresse och mottagits väl av våra kunder. Vi har med de nya produkterna täckt in ett bredare erbjudande av enzym riktade mot centrala delar av immunförsvaret. Detta öppnar för nya applikationer inom analytics och även för potentiella diagnostiska och terapeutisk användning framöver.

I fjärde kvartalet ökade försäljningen med 6% jämfört med motsvarande kvartal förra året. För Enzym inom analytics ökade försäljning med 12% och antikroppsaffären minskade med 18%. Den dämpade tillväxthastigheten i kvartalet är framför allt beroende på svag kundaktivitet i december. Under inledningen av 2024 ser vi att kundaktiviteten återigen återkommit i linje med våra förväntningar.

Utvecklingsprojektet med Xork enzymet som potentiell förbehandling vid genterapi gör framsteg. Nyligen uppnåddes ett utvecklingsmål vilket initierade en milstolps-ersättning till Genovis om 1 miljon USD.

Försäljningen av enzym fortsatte drivas starkt av marknaderna i Nordamerika och Europa vilka tillsammans visade över 20% tillväxt i kvartalet. Marknadsförhållanden i Kina var fortsatt utmanande, i synnerhet i jämförelse med motsvarande kvartal förra året. Försäljning av våra teknologier inom antikroppskonjugering växer fortsatt starkt till följd av att kunder driver ADC relaterade projekt där våra produkter har flera applikationsområden. Antikroppsaffären påverkas fortsatt av volatilitet kopplat till produktionsorder för diagnostikapplikationer men där vi förväntar oss en återhämtning under 2024.

Jag är inte nöjd med resultatet i fjärde kvartalet till följd av lägre tillväxttakt än tidigare kvartal under året.  Dessutom påverkas resultatet negativt med cirka 3 miljoner till följd av kronans snabba förstärkning under avslutningen av året samt kostnader relaterade till flytten och aktiviteter relaterade till vår affärsutveckling. Trots ett svagt rörelseresultat visar vi ett starkt kassaflöde i kvartalet, främst kopplat till förbättrat rörelsekapital. Som ett resultat av kassaflödet har vi ytterligare förstärkt vår kassa vilket ger oss rörelsefrihet att exekvera på våra strategiska tillväxtinitiativ.

I december lanserade vi ytterligare ett unikt enzym för en viss typ av antikroppar vilket betyder att vi täcker en majoritet av de viktigaste antikropparna i immunförsvaret. Vår pipeline av produktutvecklingsprojekt växer kontinuerligt i linje med våra långsiktiga strategiska tillväxtinitiativ. För närvarande är den väsentligt bredare än tidigare och omfattar flera projekt inom nuvarande marknader för enzym och antikroppskonjugering men även helt nya marknader som till exempel Genomics. Därutöver fortsätter vi vidareutveckling av enzym för potentiell terapeutiska applikationer som exempelvis genterapi, där vi ser ett fortsatt starkt intresse för nya enzym och vi har nu ett flertal nya enzym under utveckling.

Som en konsekvens av de växande möjligheterna i produktutveckling har vi genomfört förändringar i vår organisation för att bättre kunna möta våra kunders behov och våra höga ambitioner för nya produkter under 2024. Vi fortsätter också fokusera intensivt på våra strategier för inorganiska tillväxtalternativ, in licensieringar och kommersiella partnerskap samt förvärv.

Jag vill tacka alla mina kollegor på Genovis för fantastiska insatser under 2023. Trots ett utmanande omvärldsklimat och flytt av verksamheten levererar vi vårt bästa år hittills. Med ett starkt 2023 i ryggen och en positiv inledning på nya året ser jag med tillförsikt fram mot det nya året. Med en expanderande pipeline av innovativa lösningar för vår växande kundbas ser jag och mina kollegor fram emot att fortsätta utveckla Genovis affär kommande år.

Genovis erhåller 1 miljon USD i milstolpsersättning relaterat till utvecklingen av Xork™-enzymet

februari 13, 2024 | |
Milstopsersättningen är relaterad till uppnådda utvecklingsmål för Xork-enzymet som Genovis utlicensierat för terapeutiska applikationer, framförallt som potentiell förbehandling vid genterapi men även för autoimmuna sjukdomar.

Xork upptäcktes i en undergrupp av streptokocker som inte infekterar människor och den prekliniska data som har hitills genererats visar tydligt att det finns mycket låga nivåer av antikroppar mot enzymet hos människor och att det behåller sin IgG specifika aktivitet i serum.

Genovis AB byter Certified Adviser till Carnegie Investment Bank AB (publ)

november 30, 2023 | |
Genovis meddelar idag att man byter Certified Adviser från Erik Penser Bank AB till Carnegie Investment Bank AB (publ). Anledningen till bytet är att Carnegie Investment Bank AB har förvärvat viss verksamhet, däribland Certified Adviser-verksamheten, från Erik Penser Bank AB.

Genovis har ingått avtal med Carnegie Investment Bank AB (publ) avseende tjänsten som Certified Adviser. Carnegie Investment Bank AB (publ) tillträder som Certified Adviser den 30 november 2023. Fram till dess kommer Erik Penser Bank AB att fortsatt agera Certified Adviser åt bolaget.

Delårsrapport januari-september 2023

november 15, 2023 | |
Stark tillväxt och investeringar för framtiden

Juli-september 2023

· Nettoomsättningen uppgick till 30 186 (22 979) tkr med en tillväxt på 31%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 25%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter i 2022 är 41% och justerat även för valutaeffekter 34%.   
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 7 555 (6 997) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBITDA 8 193 tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 4 488 (4 993) tkr. Justerat för kostnader av engångskaraktär för flytt till nya lokaler är EBIT 5 662 tkr.
· Periodens resultat uppgick till 3 138 (5 708) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,05 (0,09) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 4 051 (5 869) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 9 611 (5 042) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 119 131 (80 987) tkr.

Januari-september 2023

· Nettoomsättningen uppgick till 130 925 (76 646) tkr med en tillväxt på 71%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 61%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter är 41% och justerat även för valutaeffekter 31%. 
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 60 330 (20 824) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 53 867 (15 320) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 61 920 (18 699) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,95 (0,29) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 65 237 (19 766) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 57 884 (3 605) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 119 131 (80 987) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

Vi fortsätter visa stark tillväxt under tredje kvartalet. Försäljningen ökade med 31% jämfört med motsvarande kvartal förra året. Justerat för licensintäkter växte kärnaffären med 41%. Justerat för valutapåverkan var tillväxten 35% i tredje kvartalet. Enzym inom analytics växte med 38% och antikroppsaffären med 4%.

Vi såg en fortsatt stark efterfrågan på våra enzymprodukter, framför allt på den nordamerikanska marknaden men även i Europa. Jämfört med andra kvartalet ser vi viss förbättring på den kinesiska marknaden men försäljningen i Asien var fortsatt dämpad till följd av en lägre kundaktivitet i Kina. Övriga marknader i Asien visade fortsatt bra tillväxt. Den dämpade tillväxten för antikroppar relateras till viss volatilitet mellan enskilda kvartal för produktionsorder för diagnostikapplikationer men den underliggande affären fortsätter visa bra tillväxt. 

Generellt upplever vi bra aktivitet i vår affär och efterfrågan drivs huvudsakligen av de större globala läkemedelsbolagens fokus på antikroppsläkemedel – framför allt nya format såsom bispecifika antikroppar, fusionsproteiner och antikroppskonjugat, så kallade ADCs. Intresset för våra enzymbaserade teknologier för antikroppskonjugering ökar och vi ser en bra tillväxt för våra teknologier, inte minst i samband med ett generellt ökat intresse kring utveckling av ADCs som terapeutisk modalitet. Dessa läkemedel är också mer komplicerade att analysera vilket driver enzymförsäljning för biokemisk analys av ADCs.

Med ett tydligt kommersiellt fokus tillsammans med satsningen på vår sälj- och marknadsorganisation fortsätter vi driva tillväxt. I en utmanande marknadsmiljö kan vi, med vårt allt bredare erbjudande, identifiera och exekvera på affärsmöjligheter. I kombination med ett starkt stöd från verksamhetens alla delar har vi upprätthållit ett bra momentum och säkerställt vår operationella förmåga under perioden, parallellt med flytt av laboratorier till nya lokaler. Vår produktutveckling följer vår aktivitetsplan där vi lanserat tre produkter hittills i år. Jag förväntar mig ytterligare produktlanseringar under avslutningen av året och vår pipeline för 2024 innehåller flera strategiska projekt för att stödja våra framtida tillväxtambitioner.

Tredje kvartalet har präglats av vår flytt till nya specialanpassade lokaler som erbjuder förbättrade möjligheter till uppskalning och fortsatt tillväxt. Vår kostnadsmassa har således påverkats till följd av de nya lokalerna och tillhörande investeringar. Därutöver hade vi under kvartalet kostnader av engångskaraktär om drygt 1 MSEK relaterat till flytt och dubbla lokalhyror, vilka gradvis kommer att upphöra under avslutningen av året.

Jag är nöjd med vår starka tillväxt i kvartalet och resultat med hänsyn till de investeringar och tillfälliga kostnader som är kopplade till våra tillväxtambitioner. Justerat för kostnader av engångskaraktär är vårt rörelseresultat förbättrat jämfört med föregående år. Vår förmåga att fortsätta växa starkt i en utmanande marknadsmiljö med branschspecifika och makroekonomiska utmaningar visar att vårt kontinuerligt växande erbjudande skapar värde för våra kunder. Samtidigt som vi investerar för framtida tillväxtmöjligheter har vi ett bra kassaflöde vilket ytterligare förstärker vår likviditet och ger oss förmåga att agera offensivt när möjligheter uppstår.

Jag vill rikta ett stort tack till alla mina kollegor på Genovis som oavbrutet arbetar för att hjälpa våra kunder i deras arbete med att utveckla och tillverka framtidens läkemedel. Jag vill också skicka ett särskilt varmt tack till alla medarbetare som gjort ett fantastiskt arbete under lång tid, vilket möjliggjort vår flytt till helt nya lokaler – ytterligare en milstolpe på Genovis tillväxtresa.

Halvårsrapport januari-juni 2023

augusti 24, 2023 | |
Fortsatt stark tillväxt i både enzym- och antikroppsaffären 

April – Juni 2023

· Nettoomsättningen uppgick till 29 463 (21 093) tkr med en tillväxt på 40%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 30%.   
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 7 687 (2 109) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 5 981 (221) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 15 219 (672) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,23 (0,01) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 16 843 (811) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 1 917 (184) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 114 198 (77 369) tkr.

Januari – Juni 2023

· Nettoomsättningen uppgick till 100 739 (53 667) tkr med en tillväxt på 88%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 76%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter i första kvartalet från Selecta Biosciences är 41% och justerat även för valutaeffekter 30%. 
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 52 776 (13 827) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 49 380 (10 327) tkr. Justerat för intäkter och kostnader relaterat till licensen till Selecta Biosciences i första kvartalet är EBIT 10,5 MSEK.
· Periodens resultat uppgick till 58 783 (12 991) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,90 (0,20) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 61 186 (13 896) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 48 272 (-1 437) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 114 198 (77 369) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

I andra kvartalet visar vi fortsatt stark tillväxt i affären. Vi växte intäkterna med 40% jämfört med motsvarande kvartal förra året och visar tillväxt både för enzym- och antikroppsaffären. Vår starka tillväxt i kärnaffären, där enzym inom analytics växte med 43% och antikroppsaffären med 24%, reflekterar vårt allt bredare utbud av produkter som utvecklas i nära dialog med våra kunder samt vår satsning på den kommersiella organisationen.

Vi ser en fortsättning på den starka utvecklingen i USA och Europa medan Asien fortsatt är svagare till följd av en allmänt dämpad kundaktivitet i Kina. Generellt har vi god aktivitet i vår affär och efterfrågan distribueras brett över vår växande produktportfölj. Vi uppfattar ett gradvis ökat fokus mot inflammation och immunologiska sjukdomar inom läkemedelsindustrin där flera teknologier i vårt erbjudande är relevanta. Vidare upplever vi att investeringar inom nästa generation mRNA teknologier ökar och vi ser att våra produkter används och utvärderas i ett flertal mRNA projekt.

Under kvartalet lanserade vi två nya enzym samt licensierade in vårt första enzym för genomics-marknaden. IgMBRAZOR™ är ett egenutvecklat enzym som klyver IgM antikorppar med hög effektivitet och precision, och ImpARATOR™ breddar vårt erbjudande inom glykananalys. De första ordrarna för båda produkterna levererades till kunder i juni och initial feedback har varit positiv. För vårt genomics-enzym har vi startat överföring av teknik från uppfinnarna och inlett arbete med att utveckla produktionsprocessen. Vår plan är att starta kommersialiseringen av enzymet under inledningen av 2024. I maj presenterades uppmuntrande prekliniska data på ASCGT inom ramen för vårt samarbete med Selecta.

Den strategiska förstärkningen av vår kommersiella organisation, som genomfördes under förra året, har tillsammans med ett bra moment i vår produktutveckling positionerat oss väl inför framtiden. Den starka försäljningstillväxten sker trots en allmän försvagning i makroekonomin, som även påverkat delar av vår bransch, där bland annat tillgång till riskkapital för biotechbolag för närvarande är utmanande.

Andra kvartalet har präglats av mycket aktivitet inför vår flytt till nya specialanpassade lokaler som erbjuder förbättrade möjligheter till uppskalning och fortsatt tillväxt i verksamheten. Vi har fortsatt investera i infrastruktur och under inledningen av tredje kvartalet har vi initierat vår flytt. Vi har säkrat operativ förmåga av vissa delar av verksamheten för att säkerställa vår leveransförmåga under flyttperioden. Flytten beräknas vara genomförd under inledningen av fjärde kvartalet.

Jag är naturligtvis väldigt nöjd med vårt resultat både i andra kvartalet och under första halvåret. Vi har nästan fördubblat intäkterna jämfört med föregående år och samtidigt ökat vårt rörelseresultat 5 gånger. Samtidigt som vi investerar för vår framtida tillväxt med nya lokaler, och fortsatt håller hög aktivitet i vår produktutveckling, behåller vi en stark kassaposition som ger möjligheter för ytterligare offensiva satsningar.

Inledningen av tredje kvartalet visar fortsatt bra kundaktivitet och jag ser fram emot att ytterligare utveckla och växa vår affär i nya lokaler tillsammans med mina kollegor på Genovis – som fortsätter att göra ett fantastiskt arbete för att hjälpa våra kunder i deras strävan att utveckla framtidens läkemedel.

Genovis lanserar unikt IgM-specifikt enzym med breda tillämpningar inom Life Science-marknaden

juni 2, 2023 | |
Som en ledande innovatör inom enzymteknologi lanserar Genovis idag ett unikt IgM-specifikt proteas. Det högeffektiva och specifika enzymet har betydande potential inom flera applikationsområden inom Life Science, inklusive forskning, diagnostik och terapeutiska tillämpningar.

Det nyligen utvecklade IgM-specifika proteaset uppvisar en mycket hög effektivitet och enastående specificitet gentemot IgM-antikroppar, vilka spelar en avgörande roll för det tidiga immunförsvaret. Dessa egenskaper gör enzymet till ett värdefullt verktyg för banbrytande forskning och diagnostiska tillämpningar, vilket ger forskare och diagnostikexperter förbättrad precision och noggrannhet i deras arbete. 

Dessutom visar data tydligt att förekomsten av neutraliserande antikroppar hos människor, vilka riktar sig mot IgM-proteaset, är mycket låg. Denna upptäckt banar vägen för potentiella terapeutiska applikationer av enzymet inom olika områden, inklusive behandling av cancer och autoimmuna sjukdomar. Enzymets specifika aktivitet mot IgM öppnar upp spännande möjligheter att utforska nya terapeutiska strategier och öppnar nya möjligheter för utvecklingen av innovativa behandlingar. 

  – Lanseringen av vårt unika IgM-specifika proteas, IgMBRAZOR™, representerar en viktig milstolpe i vår strategi att bredda vår unika plattform för antikroppsmodifiering och positionera Genovis som det ledande bolaget inom antikroppsklyvande enzym. Med enastående effektivitet, specificitet och potential för terapeutiska tillämpningar tror vi att detta innovativa enzym kommer att ge betydande bidrag till forskning, diagnostik och potentiell behandling av olika sjukdomar, säger Fredrik Olsson, VD för Genovis. 

Som en del av vårt övergripande mål att främja forskning inom Life Science och stödja hälso- och sjukvårdssektorn planerar Genovis att samarbeta med ledande akademiska institutioner, forskningsorganisationer och industriella partners för att utforska den fulla omfattningen av det IgM-specifika enzymets tillämpningar. 

För mer information om Genovis IgM-specifika proteas, besök: https://www.genovis.com/smartenzymes/antibody-digestion/igmbrazor/ 

  • English