Genovis AB publicerar Årsredovisning 2024

april 28, 2025 | |

Genovis årsredovisning för 2024 finns från och med idag tillgänglig på www.genovis.com

KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I GENOVIS AB (PUBL)

april 15, 2025 | |

Aktieägarna i Genovis AB (publ), org.nr. 556574-5345, med säte i Kävlinge kommun, Skåne län, kallas härmed till årsstämma onsdagen den 21 maj 2025 klockan 17:00, på Genovis AB:s kontor, Karl Johans väg 104 i Kävlinge.

16:30 – 16:50 Registrering 17:00 Årsstämman inleds

Rätt att deltaga och anmälan
Rätt att deltaga i stämman har den som är registrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdag den 13 maj 2025 och anmält sitt deltagande i stämman till bolaget senast torsdag den 15 maj 2025 helst före klockan kl.15:00. Anmälan görs per post till Genovis AB c/o Advokatfirman Källén AB, Stora Tomegatan 5, 223 51 Lund, eller per e-mail: arne@advkallen.se. Vid anmälan vänligen uppge namn/firma och personnummer/organisationsnummer, adress och telefonnummer. Anmälan bör även innehålla uppgift om det antal biträden (högst två) som aktieägaren eventuellt avser medföra vid stämman.

För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till stämman, låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per avstämningsdagen tisdag den 13 maj 2025. Sådan omregistrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast torsdagen den 15 maj 2025 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.

Ombud
Den som företräds genom ombud ska utfärda en skriftlig fullmakt till ombudet som är undertecknad och daterad. Sådan fullmakt bör ges in i samband med anmälan. Fullmaktens giltighetstid får anges till högst fem år från utfärdandet. Ett fullmaktsformulär hålls tillgängligt på bolagets webbplats, https://investor.genovis.com/sv/bolagsstyrning/bolagsstamma/. Den som företräder juridisk person ska visa upp kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar utvisande behörig firmatecknare.

Förslag till dagordning

  1. Stämmans öppnande.
  2. Val av ordförande vid stämman.
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd.
  4. Godkännande av dagordning.
  5. Val av justeringspersoner.
  6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
  7. Anförande av verkställande direktören.
  8. Framläggande av årsredovisningen och koncernredovisningen samt revisionsberättelsen.
  9. Beslut om:
    1. fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen,
    2. disposition beträffande bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen,
    3. ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelseledamöterna och verkställande direktören.
  10. Beslut om antal styrelseledamöter och styrelsesuppleanter som ska utses av stämman.
  11. Beslut om av arvode till styrelseledamöterna.
  12. Val av styrelseledamöter och styrelsens ordförande.
  13. Beslut om arvode till revisorer.
  14. Val av revisor.
  15. Beslut angåendevalberedningen .
  16. Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission.
  17. Bemyndigande för verkställande direktören att vidta de formella justeringar i besluten som kan visa sig erforderliga i samband med registrering och verkställande därav.
  18. Stämmans avslutande.

Punkt 2 Förslag till ordförande vid stämman
Valberedningen föreslår advokat Arne Källén som ordförande vid stämman.

Punkt 10 Beslut om antal styrelseledamöter och styrelsesuppleanter
Valberedningen föreslår att styrelsen ska bestå av fem ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter.

Punkt 11 Beslut om av arvode till styrelseledamöterna
Valberedningen föreslår att arvode intill slutet av nästa ordinarie årsstämma ska utgå med 230.000 kronor för envar styrelseledamot som inte är anställd i bolaget samt 575.000 kronor till styrelsens ordförande.

Punkt 12 Val av styrelseledamöter och styrelsens ordförande
Valberedningen föreslår omval av Torben Jørgensen, Mikael Lönn, Steve Jordan, Magnus Gustafsson och Lotta Ljungqvist.
Valberedningen föreslår att Torben Jørgensen väljs till styrelsens ordförande.

Punkt 13 Beslut om arvode till revisorer
Valberedningen föreslår att arvode till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.

Punkt 14 Val av revisor
Valberedningen föreslår att till revisor omväljs det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (“PWC”). PWC har meddelat att för det fall PWC väljs, kommer PWC att utse Neda Feher till huvudansvarig revisor.

Punkt 15 Beslut angående valberedning.
Valberedningen föreslår att valberedningen inför årsstämman 2026 ska bestå av representanter för de fyra största aktieägarna per den 30 september 2025. Valberedningen ska utse ordförande inom sig. Det åligger styrelsens ordförande att sammankalla valberedningen. Om någon ägare avböjer att delta i valberedningen ska rätten att utse en representant övergå till närmast största aktieägare som inte är representerad i valberedningen. Om det till följd av ägarförändringar bedöms lämpligt äger valberedningen erbjuda ytterligare aktieägare plats i valberedningen, dock så att det sammanlagda antalet ledamöter inte ska överstiga fem. Om ledamot i valberedningen skulle lämna denna innan dess arbete är slutfört ska, om valberedningen bedömer det erforderligt, valberedningen uppmana samma aktieägare eller, om denna inte längre tillhör de större aktieägarna, storleksmässigt nästkommande aktieägare att utse en ersättare. Sådan ändring ska tillkännages på bolagets hemsida.

Valberedningen ska arbeta fram förslag att föreläggas årsstämman 2026 för beslut vad avser ordförande vid stämman, ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, revisor, arvode till styrelsen och revisorn samt principer för utseende av valberedning. Valberedningens mandatperiod löper till dess ny valberedning utsetts.

Valberedningen föreslår att ersättning endast ska utgå för direkta kostnader i samband med uppdraget.

Punkt 16 Styrelsens förslag till bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission
Styrelsen föreslår att stämman bemyndigar styrelsen att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om nyemission av aktier, konvertibler eller teckningsoptioner. Nyemission ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller eljest med villkor. Genom beslut med stöd av bemyndigandet ska aktiekapitalet kunna ökas med sammanlagt högst
1 625 000 kronor genom utgivande av sammanlagt högst 6 500 000 nya aktier. Vid beslut om emissioner utan företrädesrätt för aktieägarna ska teckningskursen vara marknadsmässig vid tidpunkten för emissionsbeslutet.

Skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska vara att kunna bredda ägarkretsen, anskaffa eller möjliggöra anskaffning av rörelsekapital, öka likviditeten i aktien, genomföra företagsförvärv eller anskaffa eller möjliggöra anskaffning av kapital för företagsförvärv.

För giltigt beslut under denna punkt krävs att stämmans beslut biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.

Handlingar
Årsredovisning, revisionsberättelse, bolagsordning, fullmaktsformulär samt de övriga förslagen till beslut kommer att hållas tillgängliga på bolagets kontor med adress Karl Johans väg 104, Kävlinge och på bolagets hemsida www.genovis.com senast den 29 april 2025 och sänds till aktieägare som så begär och uppger sin postadress.

Antalet aktier och röster
Vid tidpunkten för utfärdande av denna kallelse uppgick det totala antalet aktier och röster i bolaget till 65.465.714.

Upplysningar på årsstämman
Aktieägare erinras om sin rätt att vid stämman begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören enl. 7 kap 32 och 57 §§ aktiebolagslagen. Begäran om sådana upplysningar ska lämnas skriftligen till Genovis AB, Att: Legal, Box 4, 244 21 Kävlinge, alt. via e-post till: legal@genovis.com. Upplysningarna skickas till den aktieägare som har begärt dessa samt hålls tillgängliga i skriftlig form hos bolaget och på bolagets hemsida senast den 15 maj 2025.

Lund i april 2025
Genovis AB (publ)
Styrelsen

Starkt momentum: 21% tillväxt i enzymaffären och kraftigt förbättrat resultat

februari 14, 2025 | |

Oktober – december 2024

  • Nettoomsättningen uppgick till 27 936 (23 118)* tkr med en tillväxt på 21%, även justerat för valutaeffekter. Nettoomsättning inklusive den avyttrade antikroppsverksamheten uppgick till 27 936 (27 306)** tkr.
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 7 771 (3 615) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 7 771 (3 550) tkr.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 5 329 (355) tkr. EBIT för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 5 329 (953) tkr.
  • Periodens resultat uppgick till 4 587 (-422) tkr.
  • Resultat per aktie***uppgick till 0,07 (-0,01) kr.
  • Periodens totalresultat uppgick till 5 777 (-80) tkr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18 598 (9 868) tkr.
  • Likvida medel vid periodens slut uppgick till 169 442 (123 261) tkr.

Januari – december 2024

  • Genovis genomförde ett strategiskt förvärv på 25% i Sequrna AB.
  • Genovis genomförde en framgångsrik strategisk försäljning av antikroppsverksamheten till Leinco Technologies Inc
  • Nettoomsättningen för enzymverksamheten (exklusive den avyttrade antikroppsverksamheten) uppgick till 120 368 (138 639)* tkr. Tillväxt för enzymverksamheten justerat för licensintäkter är 14%, även justerat för valutaeffekter. Nettoomsättningen inklusive den avyttrade antikroppsverksamheten uppgick till 130 358 (158 232)** tkr med en minskning på -18%. Justerat för valutaeffekter är minskningen -17%.
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 56 178 (63 946) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 30 688 (22 870) tkr.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 45 732 (54 224) tkr. EBIT för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 21 946 (15 802) tkr.
  • Periodens resultat uppgick till 32 916 (61 500) tkr.
  • Resultat per aktie*** uppgick till 0,50 (0,94) kr.
  • Periodens totalresultat uppgick till 37 162 (65 158) tkr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 37 116 (67 752) tkr. Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive avyttringen av antikroppsverksamheten uppgick till 41 330 tkr.

*Föregående år exklusive den avyttrade antikroppsverksamheten. Antikroppsverksamheten avyttrades den 19 augusti 2024.
**Föregående år inklusive den avyttrade antikroppsverksamheten.
***Resultat per aktie är framräknat genom att resultatet divideras med ett vägt genomsnitt av antalet aktier under året. Någon utspädningseffekt föreligger inte.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

Vi avslutar året med en stark organisk försäljningstillväxt i vår enzymaffär på 21%. Samtidigt visar vi ett kraftigt förbättrat rörelseresultat jämfört med motsvarande kvartal förra året. Rörelsemarginalen på EBITDA-nivå förbättrade från 13% till nästan 28% i fjärde kvartalet. Förbättringen är primärt driven av ökad försäljning och reducerade kostnader till följd av försäljningen av antikroppsaffären.

När jag summerar 2024 kan jag konstatera att vi har levererat vårt bästa resultat hittills i vår enzymaffär, justerat för licensintäkter. Vi ökade vår försäljning med 14% trots perioder av utmaningar i våra slutmarknader, relaterat till tillgång av riskkapital och omprioriteringar bland våra kunders projekt. Den ökade försäljningen i enzymaffären tillsammans med kostnadskontroll har resulterat i att EBITDA för enzymverksamheten förbättrats med 34% jämfört med 2023.

I fjärde kvartalet såg vi en förhållandevis jämnt fördelade försäljningstillväxt på samtliga geografiska huvudmarknader i Nordamerika, Europa och Asien. Trenden med gradvis förbättring i Kina fortsatte även under fjärde kvartalet. Under årets avslutande kvartal upplevde vi fortsatt bra kundaktivitet och försäljningsutveckling för våra erbjudanden inom antikroppskonjugering och ADC, vilket följer den positiva trenden vi upplevt under året.

Vi har under året väsentligt breddat erbjudande av enzymer för potentiella terapeutiska applikationer, vilka inkluderar Xork och andra nya enzym, för att möjliggöra behandling av patienter som inte kan behandlas med AAV-baserad genterapi. Det avslutande kvartalets dialoger med potentiella partners bekräfta intresset för vår teknologiplattform.

Under avslutningen av året marknadsintroducerade vi Sequrna RNAse inhibitor. Att effektivt skydda ömtåligt RNA från nerbrytning under arbetsflöden inom analys och tillverkning är centralt för att nå tillförlitliga resultat. Genom partnerskapet med Sequrna och deras unika RNAse inhibitor ges vi möjligheter att expandera på nya marknader, där t.ex RNA sekvensering förväntas bli ett allt viktigare verktyg inom både grundforskning och diagnostik. Vidare ser vi flera potentiella applikationer relaterat till de framväxande kliniska RNA-baserade teknologierna, som tex mRNA.

Årets avslutande kvartal visade ett starkt kassaflöde från den löpande verksamheten. Vår finansiella ställning är robust, med en förbättrad kassaposition under året, huvudsakligen drivet av starka operativa kassaflöden. Vår starka kassa gör att vi står stabilt, samtidigt som vi har rörelsefrihet att investera för framtiden och jag ser positivt på våra framtida tillväxtmöjligheter. Även om geopolitiska omvärldsfaktorer och makroekonomisk osäkerhet fortsatt föreligger i ett kort perspektiv, ser jag långsiktig underliggande tillväxt i våra marknader för utveckling av framtidens läkemedel.

Trots ett utmanande marknadsklimat, framför allt under första halvåret, avslutar vi året med ett starkt momentum. Med vårt allt bredare utbud och lovande pipline av innovativa lösningar för vår växande kundbas ser jag fram emot att, tillsammans med mina kollegor, ytterligare förstärka och utveckla Genovis affär 2025. Jag vill avsluta med att rikta ett varmt tack till alla dedikerade kollegor på Genovis för fantastiska insatser under 2024

Genovis AB: Delårsrapport januari-september 2024

november 8, 2024 | |

Vårt bästa kvartal i enzymaffären: Stark tillväxt och förbättrad lönsamhet

Juli – september 2024

  • Genovis genomförde ett strategiskt förvärv på 25% i Sequrna AB.
  • Genovis genomförde en framgångsrik strategisk försäljning av antikroppsverksamheten till Leinco Technologies Inc
  • Nettoomsättningen uppgick till 32 895 (30 186) tkr med en tillväxt på 9%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 13%. Nettoomsättningen för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 31 625 (25 426) tkr och tillväxten är 24%, justerat även för valutaeffekter 28%.
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 24 566 (7 555) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 10 828 (6 801) tkr.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 22 054 (4 488) tkr. EBIT för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 8 545 (4 405) tkr.
  • Periodens resultat uppgick till 13 798 (3 138) tkr.
  • Resultat per aktie uppgick till 0,21 (0,05) kr.
  • Periodens totalresultat uppgick till 14 570 (4 051) tkr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 723 (9 611) tkr. Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive avyttringen av antikroppsverksamheten uppgick till 4 937 tkr.
  • Likvida medel vid periodens slut uppgick till 155 534 (119 131) tkr.

Januari – september 2024

  • Nettoomsättningen uppgick till 102 422 (130 925) tkr med en minskning på -22%. Justerat för valutaeffekter är minskningen -21%. Nettoomsättningen för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 92 432 (115 520) tkr. Tillväxt för enzymverksamheten justerat för licensintäkter är 11% och justerat även för valutaeffekter 12%. 
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 48 407 (60 330) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 22 917 (18 528) tkr.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 40 404 (53 867) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 16 618 (14 057) tkr.
  • Periodens resultat uppgick till 28 330 (61 920) tkr.
  • Resultat per aktie uppgick till 0,43 (0,95) kr.
  • Periodens totalresultat uppgick till 31 386 (65 237) tkr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18 518 (57 884) tkr. Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive avyttringen av antikroppsverksamheten uppgick till 22 732 tkr.
  • Likvida medel vid periodens slut uppgick till 155 534 (119 131) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

I tredje kvartalet exekverade vi på flera av våra tillväxtstrategier och levererade stark tillväxt i vår enzymaffär. Trots att vi sålde av antikroppsaffären, vilket genomfördes i mitten av kvartalet, växte vi försäljningen med 13% organiskt jämfört med motsvarande kvartal förra året.

Den starka tillväxten, rensat från intäkterna från antikroppsaffären, förklaras av en stark försäljningsutveckling i enzymaffären. Försäljningstillväxten av enzymer drevs av större ordrar inom vår ADC-teknologi och vi såg tillväxt på samtliga geografiska huvudmarknader. Enzymförsäljningen inom analytics uppgick till 31,6 msek vilket är den högsta hittills för ett enskilt kvartal vilket motsvarar en tillväxt på 24%. Justerat för valutaeffekter var tillväxten 28% för enzymaffären och justerat även för en större ADC-order 13%.

I tredje kvartalet exekverade vi på flera strategiska tillväxtinitiativ. I juli investerade vi i Sequrna och deras unika teknologiplattform för RNAase inhibitorer, vilket banar väg för för expansion inom nya applikationsområden. Som en del i partnerskapet, där vi äger 25% av Sequrna, pågår marknadsförberedande aktiviteter inför starten av försäljning och distribution av produkten även genom vår försäljningsorganisation. I mitten av tredje kvartalet genomförde vi en strategisk försäljning av vår antkroppsverksamhet till Leinco Technologies i syfte att fokusera vår verksamhet mot vår enzymaffär och de tillväxtmöjligheter vi ser framöver.

Vi visar en kraftig förbättring av vårt rörelseresultat i tredje kvartalet jämfört med föregående år. Försäljningen av antikroppsverksamheten bidrog till förbättringen men även justerat för denna visar vi en stark resultatförbättring. Rörelseresultat justerat för antikroppsverksamheten nästan fördubblades jämfört med tredje kvartalet förra året. Det goda resultatet gör att vi förstärkt vår kassaposition ytterligare vilket ger oss rörelsefrihet och möjlighet att fortsätta investera i framtida tillväxtinitiativ.

Vi upplever ett ökande intresse för våra teknologier inom antikroppskonjugering och ADC. Dessa teknologier är en central del av våra strategiska tillväxtinitiativ där vi arbetar med att bredda och förbättra våra erbjudanden till kunder i en marknad med starka underliggande drivkrafter. Vi avser fortsätta våra satsningar inom ADC för att positionera oss som en tydlig partner till våra kunder som vill applicera våra teknologier också inom tillverkning av ADC och relaterade produkter.

Vi har lanserat ett nytt enzym för analys av nya antikroppsformat, vilka upptar en allt större del av biopharmabolagens pipelines. Produkten har inledningsvis mottagits väl av våra kunder och vi ser fortsatta möjligheter att addera nya enzym i takt med att våra kunder utvecklar nya och förbättrade läkemedel baserade på antikroppar.

Mot slutet av kvartalet har vi patentsökt inte mindre än fyra nyutvecklade enzym med potentiella terapeutiska applikationer. Vi har därmed expanderat vårt erbjudande, som tillsammans med Xork, skapar en differentierad produktportfölj med enzym för att adressera utmaningar inom genterapi och andra autoimmuna sjukdomar.

Jag är väldigt nöjd med både tillväxt och resultat i tredje kvartalet. Genovis står starkt i en tid av utmanande geopolitiska omvärldsfaktorer och makroekonomiska osäkerhet som påverkat våra slutmarknader under året. Den långsiktiga underliggande tillväxten i nya och förbättrade läkemedel kvarstår vilket utgör grunden för Genovis affär. Vårt strategiska beslut att sälja antikroppsaffären ger oss möjlighet att fokusera våra resurser mot kärnaffären samt nya tillväxtsatsningar, som till exempel inom genomics och ADC.

Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till medarbetarna på Genovis som gjort flera framsteg under kvartalet och fortsätter göra ett fantastiskt arbete för våra kunder i deras strävan att utveckla läkemedel och nya behandlingsmetoder för patienter globalt.

Denna information är sådan som Genovis AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-11-08 08:00 CET.

Delårsrapport januari-september 2024

november 8, 2024 | |
Vårt bästa kvartal i enzymaffären: Stark tillväxt och förbättrad lönsamhet

Juli – september 2024

· Genovis genomförde ett strategiskt förvärv på 25% i Sequrna AB.
· Genovis genomförde en framgångsrik strategisk försäljning av antikroppsverksamheten till Leinco Technologies Inc
· Nettoomsättningen uppgick till 32 895 (30 186) tkr med en tillväxt på 9%. Justerat för valutaeffekter är tillväxten 13%. Nettoomsättningen för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 31 625 (25 426) tkr och tillväxten är 24%, justerat även för valutaeffekter 28%.
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 24 566 (7 555) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 10 828 (6 801) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 22 054 (4 488) tkr. EBIT för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 8 545 (4 405) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 13 798 (3 138) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,21 (0,05) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 14 570 (4 051) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 723 (9 611) tkr. Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive avyttringen av antikroppsverksamheten uppgick till 4 937 tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 155 534 (119 131) tkr.

Januari – september 2024

· Nettoomsättningen uppgick till 102 422 (130 925) tkr med en minskning på -22%. Justerat för valutaeffekter är minskningen -21%. Nettoomsättningen för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) uppgick till 92 432 (115 520) tkr. Tillväxt för enzymverksamheten justerat för licensintäkter är 11% och justerat även för valutaeffekter 12%. 
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 48 407 (60 330) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 22 917 (18 528) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 40 404 (53 867) tkr. EBITDA för enzymverksamheten (exklusive antikroppsverksamheten) justerat för licensintäkter och relaterade kostnader uppgick till 16 618 (14 057) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 28 330 (61 920) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,43 (0,95) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 31 386 (65 237) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18 518 (57 884) tkr. Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive avyttringen av antikroppsverksamheten uppgick till 22 732 tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 155 534 (119 131) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

I tredje kvartalet exekverade vi på flera av våra tillväxtstrategier och levererade stark tillväxt i vår enzymaffär. Trots att vi sålde av antikroppsaffären, vilket genomfördes i mitten av kvartalet, växte vi försäljningen med 13% organiskt jämfört med motsvarande kvartal förra året.

Den starka tillväxten, rensat från intäkterna från antikroppsaffären, förklaras av en stark försäljningsutveckling i enzymaffären. Försäljningstillväxten av enzymer drevs av större ordrar inom vår ADC-teknologi och vi såg tillväxt på samtliga geografiska huvudmarknader. Enzymförsäljningen inom analytics uppgick till 31,6 msek vilket är den högsta hittills för ett enskilt kvartal vilket motsvarar en tillväxt på 24%. Justerat för valutaeffekter var tillväxten 28% för enzymaffären och justerat även för en större ADC-order 13%.

I tredje kvartalet exekverade vi på flera strategiska tillväxtinitiativ. I juli investerade vi i Sequrna och deras unika teknologiplattform för RNAase inhibitorer, vilket banar väg för för expansion inom nya applikationsområden. Som en del i partnerskapet, där vi äger 25% av Sequrna, pågår marknadsförberedande aktiviteter inför starten av försäljning och distribution av produkten även genom vår försäljningsorganisation. I mitten av tredje kvartalet genomförde vi en strategisk försäljning av vår antkroppsverksamhet till Leinco Technologies i syfte att fokusera vår verksamhet mot vår enzymaffär och de tillväxtmöjligheter vi ser framöver.

Vi visar en kraftig förbättring av vårt rörelseresultat i tredje kvartalet jämfört med föregående år. Försäljningen av antikroppsverksamheten bidrog till förbättringen men även justerat för denna visar vi en stark resultatförbättring. Rörelseresultat justerat för antikroppsverksamheten nästan fördubblades jämfört med tredje kvartalet förra året. Det goda resultatet gör att vi förstärkt vår kassaposition ytterligare vilket ger oss rörelsefrihet och möjlighet att fortsätta investera i framtida tillväxtinitiativ.

Vi upplever ett ökande intresse för våra teknologier inom antikroppskonjugering och ADC. Dessa teknologier är en central del av våra strategiska tillväxtinitiativ där vi arbetar med att bredda och förbättra våra erbjudanden till kunder i en marknad med starka underliggande drivkrafter. Vi avser fortsätta våra satsningar inom ADC för att positionera oss som en tydlig partner till våra kunder som vill applicera våra teknologier också inom tillverkning av ADC och relaterade produkter.

Vi har lanserat ett nytt enzym för analys av nya antikroppsformat, vilka upptar en allt större del av biopharmabolagens pipelines. Produkten har inledningsvis mottagits väl av våra kunder och vi ser fortsatta möjligheter att addera nya enzym i takt med att våra kunder utvecklar nya och förbättrade läkemedel baserade på antikroppar.

Mot slutet av kvartalet har vi patentsökt inte mindre än fyra nyutvecklade enzym med potentiella terapeutiska applikationer. Vi har därmed expanderat vårt erbjudande, som tillsammans med Xork, skapar en differentierad produktportfölj med enzym för att adressera utmaningar inom genterapi och andra autoimmuna sjukdomar.

Jag är väldigt nöjd med både tillväxt och resultat i tredje kvartalet. Genovis står starkt i en tid av utmanande geopolitiska omvärldsfaktorer och makroekonomiska osäkerhet som påverkat våra slutmarknader under året. Den långsiktiga underliggande tillväxten i nya och förbättrade läkemedel kvarstår vilket utgör grunden för Genovis affär. Vårt strategiska beslut att sälja antikroppsaffären ger oss möjlighet att fokusera våra resurser mot kärnaffären samt nya tillväxtsatsningar, som till exempel inom genomics och ADC.

Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till medarbetarna på Genovis som gjort flera framsteg under kvartalet och fortsätter göra ett fantastiskt arbete för våra kunder i deras strävan att utveckla läkemedel och nya behandlingsmetoder för patienter globalt.

Genovis lanserar FabRICATOR® Xtra: Nästa generations enzym för framtidens antikroppsterapier

september 23, 2024 | |
Genovis, en ledande innovatör inom enzymteknologi, lanserar idag FabRICATOR® Xtra, den andra generationen av det etablerade FabRICATOR® (IdeS)-enzymet. Det nyutvecklade enzymet är specifikt designat för att möta de föränderliga behoven inom bioteknologisk utveckling genom att effektivt bryta ner nästa generations antikroppsbaserade terapier med strukturella mutationer som förbättrar deras terapeutiska egenskaper.

De senaste generationerna av antikroppsbaserade terapier, designade med strukturella mutationer, har utmanat traditionella enzymteknologier. Trots deras ökade effektivitet och stabilitet har dessa terapeutiska antikroppar inte kunnat brytas ner av det ursprungliga FabRICATOR® (IdeS), vilket hindrat forskare från att utnyttja de tidigare effektiva arbetsflöden som enzymet möjliggjorde.

 

FabRICATOR® Xtra erbjuder en innovativ lösning på detta problem. Genom att kunna bryta ner designade antikroppsformat med hög precision och effektivitet, tar Genovis återigen ett steg framåt i utvecklingen av analytiska arbetsflöden för utvecklare av framtidens terapeutiska antikroppar. Det nya enzymet erbjuder samma höga grad av noggrannhet och snabbhet som användarna förväntar sig av FabRICATOR®, vilket säkerställer en smidig integration i befintliga arbetsflöden samtidigt som utvecklingen av nästa generations antikroppsbaserade terapier stöds.

 

“Med FabRICATOR® Xtra är vi glada över att kunna erbjuda en lösning till våra kunder som arbetar i framkanten av innovation inom antikroppsbaserade terapier. Vår nästa generation av enzym stöder mer komplexa och muterade antikroppsformat, vilket ger forskare de verktyg de behöver för att fortsätta utveckla framtidens terapier”, säger Fredrik Olsson, VD för Genovis.

 

FabRICATOR® Xtra bygger vidare på framgången av sin föregångare genom att bibehålla samma precision, noggrannhet och effektivitet, samtidigt som dess användningsområde utökas till nya antikroppsformat. Genovis förblir engagerade i att stödja bioteknikindustrin med innovativa och högpresterande verktyg som möter kraven för modern terapeutisk utveckling.

 

För mer information om FabRICATOR® Xtra vänligen besök: https://www.genovis.com/smartenzymes/antibody-digestion/fabricator-xtra/.

Halvårsrapport januari – juni 2024

augusti 20, 2024 | |
Stabilt kvartal trots dämpade marknadsförhållanden

April – juni 2024

· Nettoomsättningen uppgick till 29 470 (29 463) tkr med en tillväxt på 0,03%. Justerat för valutaeffekter är det en minskning med -1%.
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 5 272 (7 687) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 2 517 (5 981) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 1 790 (15 219) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,03 (0,23) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 2 467 (16 843) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -295 (1 917) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 135 809 (114 198) tkr.

Januari – juni 2024

· Nettoomsättningen uppgick till 69 527 (100 739) tkr med en minskning på -31%. Justerat för valutaeffekter är minskningen -31%. Organisk tillväxt justerat för licensintäkter är 0,2% och justerat även för valutaeffekter -0,4%.
· Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 23 841 (52 776) tkr. Justerat för licensintäkter och relaterade kostnader är EBITDA 13 713 (13 909) tkr.
· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 18 350 (49 380) tkr. Justerat för licensintäkter och relaterade kostnader är EBIT 8 222 (10 513) tkr.
· Periodens resultat uppgick till 14 532 (58 783) tkr.
· Resultat per aktie uppgick till 0,22 (0,90) kr.
· Periodens totalresultat uppgick till 16 816 (61 186) tkr.
· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 17 795 (48 272) tkr.
· Likvida medel vid periodens slut uppgick till 135 809 (114 198) tkr.

Kommentar av Fredrik Olsson, verkställande direktör

I andra kvartalet upprätthöll vi försäljning både sekventiellt och jämfört med föregående år. Bortsett från valutaeffekter och lagerjusteringar på cirka -2,9 msek jämfört med föregående år, förbättrades vårt rörelseresultat på EBITDA-nivå med 6%. Denna EBITDA-nivå, på nästan 28%, reflekterar stabiliteten i vår affär där vi upprätthåller marginaler och resultat även i en utmanande marknad.

Vi har exekverat väl i den operativa verksamheten trots utmanande marknadsförhållanden, där begränsningar i riskkapital för biotechbolag tillfälligt påverkar en stor del av vår kundbas och deras investeringsmöjligheter i sina utvecklingsprogram. Vår försäljning till de större globala biopharmabolagen fortsatte att öka under kvartalet jämfört med föregående år, vilket speglar värdet av vår breda kundbas som tillsammans med våra strategiska tillväxtinitiativ inom ADC och nya antikroppsformat fortsätter leverera värde i en utmanande marknad. Vi har under de senaste åren breddat både kundbas och produktportfölj med hjälp av våra teknologier inom dessa områden och vi ser ett allt större intresse för våra teknologiplattformar inom ADC. Jag förväntar fortsatt stark utveckling av affärsmöjligheter inom detta område framöver.

Under vår strategiska översyn av antikroppsaffären, som vi initierade under föregående kvartal, uppfattade vi intresse för verksamheten vilket lett fram till att vi nu har valt att avyttra affärsverksamheten till Leinco Technologies. Efter noggranna överväganden och analyser har vi kommit fram till att försäljningen av antikroppsaffären inte bara erbjuder ett attraktivt ekonomiskt utfall, utan också frigör resurser och kapacitet som vi nu kommer att kunna investera i nya spännande initiativ som vi tror starkt på, och som är i linje med våra långsiktiga tillväxtstrategier. Avyttringen gör det möjligt för oss att fokusera ännu mer på innovation och expansion inom våra mest lovande affärsområden. Jag är övertygad om att denna omstrukturering kommer att leda till ökad effektivitet och bättre erbjudanden för våra kunder, samtidigt som vi stärker vår konkurrenskraft på marknaden.

Under inledningen av tredje kvartalet genomförde vi en strategisk investering i Sequrna. Investeringen möjliggör nya produktutbud för Genovis, både till befintliga och nya kunder, samt banar väg för expansion inom nya applikationsområden. Samarbete med Sequrna och deras unika RNAse inhibitor öppnar möjligheter för oss att expandera in på nya marknader inom genomics. RNA sekvensering förväntas bli ett allt viktigare verktyg inom både grundforskning och diagnostik. Dessutom utgör de framväxande kliniska RNA-baserade teknologierna, som tex mRNA, en stor möjlighet för att bidra till förbättrad hälsa hos människor, vilket oundvikligen kräver pålitliga metoder för att skydda RNA inom ett flertal applikationsområden. 

Vår pipeline av nya produkter fortsätter att utvecklas starkt. Vår nya infrastruktur i kombination med AI och ett kunnigt Team skapar helt nya möjligheter för att utveckla enzymprodukter. Vi har lanserat tre nya produkter hittills i år och jag förväntar mig att lanseringstakten fortsätter vara hög under resten av året. Vi har utvecklat flera nya enzym för applikationer inom både analys och genterapi, vilket kommer ge oss ett bredare erbjudande när vi återfår rättigheterna till vårt Xork enzym senare i år.

Även om våra marknader generellt haft en dämpad efterfrågan till följd av den begränsade tillgången till riskkapital för biotechbolag är jag optimistisk när jag ser hur våra produkter uppskattas av kunderna och hur vår pipeline kontinuerligt breddas – ett resultat av mina medarbetares stora engagemang för våra kunder och våra strategiska tillväxtinitiativ.

Jag vill rikta ett varmt tack till alla mina kollegor som varje dag, med stort engagemang, bidrar till att hjälpa våra kunder i deras strävan med att utveckla framtidens läkemedel för att förbättra människors liv.
 

Genovis offentliggör en strategisk försäljning av antikroppsverksamheten till Leinco Technologies Inc.

augusti 19, 2024 | |
Genovis, en ledande innovatör inom enzymteknologi, har idag genomfört en framgångsrik försäljning av antikroppsaffären till Leinco Technologies, en globalt erkänd utvecklare av högkvalitativa antikroppar för forskning och diagnostik. Detta strategiska steg är i linje med Genovis tidigare kommunicerade fokus på att optimera kärnverksamheten och öka lönsamheten.

Försäljningen följer en strategisk plan där Genovis identifierat behovet av att koncentrera sig på sin kärnverksamhet inom enzymer – en sektor där företaget konsekvent har visat marknadsledarskap och lönsamhet. Antikroppsverksamheten, även om den är värdefull, bedömdes vara icke-kärnverksamhet för företagets långsiktiga tillväxtstrategi. Genom att avyttra denna division kan Genovis fokusera sina resurser på de mest lönsamma segmenten och driva innovation och tillväxt inom enzymmarknaden.

”Vi är glada att ha hittat en stark partner i Leinco Technologies som kan ta över vår antikroppsaffär,” säger Fredrik Olsson, VD för Genovis ”Denna försäljning gör det möjligt för oss att ägna våra resurser åt vår kärnverksamhet inom enzymer, där vi ser betydande tillväxtmöjligheter. Det är vår bedömning att Leincos ägande kommer att få antikroppsverksamheten att utvecklas och fortsätta att serva kunder med samma engagemang för kvalitet och innovation.”

För Leinco Technologies representerar detta förvärv en strategisk utvidgning av dess redan robusta portfölj av antikroppsprodukter. Leinco Technologies har byggt upp ett rykte om sig att leverera högkvalitativa antikroppar som används i banbrytande forskning och diagnostiska tillämpningar. Genovis antikroppsprodukter kommer att stärka deras erbjudanden och ge den växande kundbasen ett utökat utbud av unika och specialiserade antikroppsprodukter.

”Vi är glada över att integrera Genovis antikroppsprodukter i vår portfölj,” säger Pat Leinert Sr., VD för Leinco Technologies ”Detta förvärv stärker vår position på antikroppsmarknaden och gör det möjligt för oss att erbjuda ett ännu bredare utbud av innovativa produkter till våra kunder. Vi ser fram emot att bygga vidare på Genovis arv av excellens och leverera dessa unika antikroppar till forskare och kliniker över hela världen.”

Finansiella villkor för affären har inte offentliggjorts.

OM LEINCO TECHNOLOGIES
Med huvudkontor i St. Louis, Missouri, är Leinco Technologies ett bioteknikföretag som grundades 1992 som en specialtillverkare av produkter för tidig upptäcktsforskning, inklusive antikroppar, rekombinanta proteiner, ELISA-kit, reagenser och många andra Life science produkter för forskning. Kort därefter etablerade sig Leinco också som en ledande leverantör av skräddarsydda FoU- och tillverkningstjänster med fokus på monoklonala antikroppar och rekombinanta proteiner. Våra innovativa produkter och tjänster används över hela världen för att förstärka de tidiga upptäcktsprocesserna inom Life science forskning, diagnostik och utveckling av proteinbaserade läkemedel.

Genovis genomför en strategisk investering i SEQURNA, utvecklare av nästa generations RNase-inhibitorer

juli 4, 2024 | |
Investeringen möjliggör nya produktutbud för Genovis, både till befintliga och nya kunder, samt banar väg för expansion inom nya applikationsområden. Genovis kommer att använda sitt distributionsnätverk för att marknadsföra och sälja SEQURNAs RNase-inhibitor tillsammans med sitt eget sortiment av innovativa verktyg för biopharma- och life-science industrin.

Efter investeringen kommer Genovis äga 25 procent av SEQURNA. Som en del av transaktionen har parterna kommit överens om en köpoption med slutdatum den 30 juni 2027, vilket ger Genovis rätten att förvärva samtliga aktier i SEQURNA under förutbestämda villkor. Genovis VD, Fredrik Olsson, kommer att ingå i SEQURNAs styrelse.

RNase-inhibitorer är kritiska reagenser som används brett inom life science-industrin. Nedbrytningen av RNA utgör en stor utmaning inom biomedicin, eftersom även minimal kontaminering kan leda till förlust av RNA-integritet och påverka resultat av experiment. RNA är mycket känsligt för nedbrytning av Rnase enzym, vilket kan leda till felaktigt negativa resultat och försämrad datakvalitet i RNA-baserade tekniker som RT-PCR, RNA-sekvensering, genexpressionsanalys och tillverkning av mRNA (in vitro-transkription).

Det råder ett betydande behov av förbättrade RNase-inhibitorer för att skydda RNA från nedbrytning och säkerställa noggrannheten i experimentella resultat. SEQURNA har utvecklat syntetiska, termostabila RNase-inhibitorer som löser många av bristerna hos konventionella proteinbaserade RNase-inhibitorer, såsom stabilitet, batch-to-batch-variationer och kompabilitet med efterföljande steg i olika arbetsflöden.

Marknaden för RNase-inhibitorer förväntas fortsatt visa stark tillväxt, driven av ökad forskning inom genomics och transcriptomics, inte minst genom den utökade användningen av RNA-sekvensering, som inkluderar single-cell RNA-seq, in situ RNA-seq och multiomics-applikationer. Dessutom utgör de framväxande kliniska RNA-baserade teknologierna en stor möjlighet för att bidra till förbättrad hälsa hos människor, vilket oundvikligen kräver pålitliga metoder för att skydda RNA inom ett flertal applikationsområden.

Genovis VD, Fredrik Olsson, kommenterar:

Vi är glada över att samarbeta med SEQURNA och det forskningsledande teamet under ledning av Björn Reinius. Vi har följt SEQURNA under en tid och är imponerade av deras unika teknologi inom RNase-inhibitorer, som erbjuder förbättrade arbetsflöden, förenklad förvaring och logistik, till ett konkurrenskraftigt pris för slutkunden. Investeringen i SEQURNA stöder vår långsiktiga strategi att expandera vår portfölj genom förvärv och in-licensiering och därmed fortsätta att erbjuda unika produkter till våra kunder inom life science-industrin.

SEQURNAs VD och medgrundare, Björn Reinius, kommenterar:

Mina medgrundare och jag är mycket glada över att få Genovis som en strategisk partner. Sedan lanseringen av vår första RNase-hämmare har utvecklingen gått snabbt och vi ser en stark efterfrågan på vår produkt. Vi ser fram emot att dra nytta av Genovis distributions-plattform och expertis inom branschen, vilket kommer att gynna SEQURNAs tillväxt och affärsutveckling framöver.

De fullständiga villkoren för transaktionerna är inte offentliggjorda. SEB Corporate Finance agerade finansiell rådgivare vid transaktionen.

OM SEQURNA

SEQURNA som grundades 2022 är en avknoppning från Karolinska Institutet. SEQURNA utvecklar och marknadsför nästa generations RNase-hämmare, vilka gör RNA-arbete och sekvenseringsprocesser mer tillgängliga, prisvärda och hållbara. SEQURNA RNase-hämmare är termostabil och kan skickas och lagras i rumstemperatur utan att dess prestanda påverkas. Vidare utmärker sig SEQURNAs hämmare som det första icke-proteinbaserade alternativet på marknaden som matchar eller överträffar prestandan hos konventionella rekombinanta RNase-hämmare i krävande single-cell transkriptomik-applikationer, och därmed driver framåt marknaden för RNA-skydd.

Kommuniké från Årsstämman i Genovis AB (publ) den 15 maj 2024

maj 15, 2024 | |
Vid årsstämman fattades följande beslut:
  • Balans- och resultaträkningen samt koncernresultat- och koncernbalansräkningen fastställdes.
  • Styrelsen och verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet.
  • Styrelsen ska fram till nästa års årsstämma bestå av fem ordinarie ledamöter utan suppleanter.
  • Omval av ledamöterna Torben Jørgensen, Mikael Lönn, Lotta Ljungqvist, Steve Jordan och Magnus Gustafsson.

Till styrelsens ordförande valdes Torben Jørgensen.

  • Styrelsearvode ska utgå med 220.000 kronor till styrelsens ledamöter och 500.000 kronor till styrelsens ordförande. 
  • Arvode till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.   
  • Stämman omvalde, i enlighet med valberedningens förslag, revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB för tiden intill slutet av årsstämman 2025.  
  • En valberedning ska skapas med de fyra största aktieägarna per den 30 september 2024.
  • Stämman beslutade om ett emissionsbemyndigande med eller utan företrädesrätt för befintliga aktieägare. Genom beslutet kan aktiekapitalet ökas med sammanlagt högst 1.625.000 kronor genom utgivande av sammanlagt högst 6.500.000 nya aktier.

Protokoll med fullständiga beslut från stämman kommer att göras tillgängligt på bolagets webbplats, https://investor.genovis.com/sv/bolagsstyrning/bolagsstamma/

  • English